YÜKLENİYOR

Medikal Gaz Sistemlerinde Güvenlik – 2

Medikal Gaz Sistemlerinde Ergonomik Güvenlik

Tüm medikal gaz sistem ekipmanları diğer tüm medikal ürünler gibi ergonomik olarak güzel görünmeli ve ayrıca hasta, hasta yakını ve tüm sağlık personelleri için çarpmalara bağlı olarak yaranlanmalara sebebiyet vermeyecek şekilde güvenli olmalıdır.

Ürünler üzerinde keskin köşe ve kenarlar bulunmamalı, sivri alanlar mümkün oldukça yuvarlanmalı ve plastik gibi yumuşak malzemelerle kaplanmalıdır. Çünkü acil durumlardaki panik anlarında sağlık çalışanları kollarını ve gövdelerinin çeşitli yerlerini bu cihazlara vurmakta zaman zaman ciddi yaralanmalara sebebiyet vermekte ve bazı durumlarda hastaya müdahalenin yavaşlamasına neden olmaktadır.

Sadece hasta odaları ya da yoğun bakım için değil bu güvenlik hastanenin her yerinde mümkün mertebe uygulanmalı, koridor gibi noktalarda kullanılacak ürünler mümkün mertebe sıva altı montaj olarak kullanılmalı ve bu ürünlerin kapak köşeleri plastik ile yumuşatılarak çarpmalara bağlı yaralanma riski azaltılmalıdır. Sadece teknik servis tarafından kullanılan sistem ekipmanları için ise ürünler rahat servis ve bakım işlemleri yapılacak şekilde tasarlanmalı ve olası problemler çıplak gözle görülebilecek şekilde olmalıdır. 

Ayrıca ürünlerin tasarımlarında dikkat edilecek bir diğer husus ise hastaların iyiden iyiye hasta psikolojisine girmemeleri ve kendilerini evlerinde hissetmeleri açısından ürünler normal hayatta insanların kullanmaya alışkın olduğu ürünlere ya da doğadan farklı figürlere benzetilmesi hastaların daha iyi hissetmesine ve hasta psikolojisinden daha rahat kurtulmalarına bunun akabinde iyileşme sürelerinin kısalmasına sebebiyet verebilir. Çocuk hastalar için onlara daha cazip ve sevimli gelecek şekilde farklı tasarımlar yaparak, çocukların hastane ortamına daha rahat alışması ve zorluk çıkartmaması sağlanabilir.

Üniteler ve odalar için renk seçimleri yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar ise, mümkün mertebe hastaları rahatlatacak renkler seçilirken sağlık personelinin görsel açıdan konforlu olması önemlidir. Mesela ameliyathane için kan kırmızı rengi kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü ameliyat esnasında sürekli kan kırımızı renge baktıkları için çevrelerinde de kırmızı renk görürlerse gözleri daha çabuk yorularak, göz konforları bozulur ve ameliyat esnasında yanlış yapma ihtimalleri iyice artmaktadır bu yüzden kırımız ile kontrast oluşturacak olan mavi ve yeşil renkleri kullanılma ve gözün yorulma süresi uzatılmalıdır. Ayrıca ürünler üzerinde birden fazla renk kullanılarak yine göz yorulmalarını en aza indirmek ve derinlik algısını daha bariz hale önemlidir.

Tasarımsal olarak bu özelliklere uydurulamayan bir nokta var ise ürün üzerinde mutlaka rahatça görülebilecek bir noktada bir etiketleme veya uyarı levhası ile tehlikeye karşı yaklaşmakta olan kişi uyarılmalı ve buraya dikkati çekilmelidir.

Son Gönderiler
Medikal Gaz Sistemlerinde santral hesapları neye göre yapılır?

Medikal Gaz Sistemlerinde santral hesapları neye...

Medikal Gaz Sistemlerinde boru çapları neye göre hesaplanır?

Medikal gaz sistemlerinde boru çapları, tasarım ...

Medikal Gaz Sistemlerinde yedekleme nedir?

Medikal Gaz Sistemlerinde yedekleme nedir? Me...